![3/5/11 tripas tacos](http://farm6.static.flickr.com/5216/5504422171_16103b8f1f.jpg)
I bought about 3 pounds of beef intestine from the Korean market which took about an hour to clean, then two hours to boil, after which I was left with less than 30% volume of what I had purchased. I made fresh pico de gallo which I used to top the grilled tripas morsels. The result was a tripas taco (or five to be more exact) that was comparable to the one at the restaurant. The intestines came out crisp yet tender, and the pico was refreshing with a slight hint of spiciness.
The main drawback would have to be labor and cost, as it cost about $12 for the raw ingredients, while it would only cost $7.50 for five of the restaurant's tacos. Perhaps if I bought more volume, I could get the cost per taco down, but then what to do about the labor?
No comments:
Post a Comment